براي بسياري از انسان ها، شير يك ماده غذايي اصلي است كه زندگي بدون آن سخت است. اما دانشمندان مي گويند كه هزاران سال قبل چنين نبوده است و زماني تنها بچه هاي كوچك بودند كه از شير، آن هم تنها از شير مادرشان استفاده مي كردند. حالا مدتي است كه دانشمندان به دنبال اولين كساني مي گردند كه شير نوشيدند. آنها به تازگي به نتايجي هم دست يافته اند.

پيدا كردن پاسخ پرسش ها درباره شير توانسته به يافتن توضيحاتي درباره وقايع اصلي تاريخ بشر كمك كند. چراكه شير پيش از اين كه در يخچال ها نگهداري شود يا يكي از كالاهاي اصلي بقالي ها باشد، شايد جوامع انساني را تغيير داده باشد.

پيدا كردن اولين كساني كه شير نوشيدند هم برخي كنجكاوي ها در اين زمينه را ارضا كرده است و هم به يافتن پاسخ برخي پرسش ها كمك كرده است. به عنوان مثال اين كه چرا هنوز افراد زيادي پيدا مي شوند كه با خوردن شير بيمار مي شوند از جمله اين پرسش ها است. اين مشكل عموميت زيادي دارد تاجايي كه در بعضي از كشورها تقريباً هيچ كس نمي تواند فراورده هاي لبني را هضم كند.

شير از بدن پستانداران خارج مي شود. انسان هم مثل پستانداران ديگر شامل سگ، گربه، موش و ... شير را براي غذا دادن به بچه هايشان توليد مي كنند. بيشتر شيري كه در فروشگاه هاي ما وجود دارد شير گاو است. در كشور خود ما و كشورهاي ديگر ممكن است شير گوسفند، بز،‌ شتر و حتي اسب هم نوشيده شود. هر نوع شيري مزه و طعم متفاوتي نسبت به شيرهاي ديگر دارد. بعضي از انواع شيرها ساده تر از شيرهاي ديگر هضم مي شوند.

ريچارد اورشد استاد شيمي دانشگاه بريستول كشور انگلستان كه به عنوان نمونه شير اسب را در كشور قزاقستان نوشيده مي گويد كه اين شير قابل هضم ترين شيري است كه تاكنون مزه كرده است.

با توجه به تمام اينها پاسخي كه دانشمندان براي اين پرسش كه چرا مردم بعضي از كشورها نمي توانند شير را هضم كنند پيدا كرده اند اين است كه شير حاوي يك نوع قند به نام لاكتوز است. بدن ما براي تبديل لاكتوز به انرژي، به آنزيمي به نام لاكتاز نياز دارد.

بچه انسان مانند پستانداران تازه متولد شده ديگر مقدار زيادي لاكتاز در بدنش دارد كه به او اجازه مي دهد تا شير مادرش را ببلعد و هضم كند. بعد از سن دو سالگي سطح لاكتاز پايين مي آيد. بدون لاكتاز افراد با استفاده از محصولات لبني بيمار مي شوند. علايم اين بيماري هم توليد درد و گاز معده و اسهال هاي شديد است. اين شرايط عدم تحمل لاكتوز ناميده مي شود.

هيچ يك از اجداد ما نمي توانستند در سن بزرگسالي شير را هضم كنند. اما هنگامي كه انسان ها شروع به دوشيدن شير از حيوانات كردند برخي از آنها اين توانايي را در طول زندگيشان به دست آوردند. اين تغيير بيولوژيكي يك پيشرفت عظيم براي تداوم حيات انسان بوده است. چرا كه شير سرشار از كالري، چربي، پروتئين، كلسيم و مواد مغذي ديگر است. براي بشر دوران باستان اين منبع، منبع باثبات و ارزشمند غذايي بوده است.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی
برچسب‌ها: ارسال شده توسط , آرمین احتشام منش

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

قوميت و نژاد بر ژن هاي آنتي بادي اثر مي گذارد. بنابراین بسته به نژاد و قوميت افراد، DNA نژادها

هاي مرتبط با ايمني آنها با هم متفاوت است. به عبارتی شمار قابل توجهی از ژن هاي آنتی بادی ما از فردی به فردي دیگر متفاوتند. این درحالي است كه داروها، درمان ها و واكسن ها طوري طراحي شده اند كه همه جمعيت هاي انساني را معالجه كنند و به این تفاوت نژادی توجهی نشده است.

به طورکلی محيط زندگی فرد در گذشته، او را در معرض پاتوژن هاي خاصي قرار مي دهد كه باعث مي شوند در گروه هاي قومي مختلف DNA های خاصی اضافه يا حذف شوند و همين مي تواند ريسك ابتلا به بيماري را در نژادها و قومیت های مختلف را تحت تأثير قرار دهد.

با تعیین توالی كامل DNA در یک میلیون ایمونوگلوبولین نوکلئوتید ژنوم انساني بود که معلوم شد قومیت ممکن است ایمنی را تحت تأثیر قرار دهد.

ارتباط بین آرايش آنتی بادی ها و قومیت ها زمانی کشف شد که محققان کروموزوم هاي 425 نفر از تبار آسیایی، آفریقایی و اروپایی را بررسي كردند.

ا

ين يافته بر توانايي ما براي مبارزه با ویروس هايي مانند آنفولانزا و HIV تأثير دارد.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی
برچسب‌ها: ارسال شده توسط , آرمین احتشام منش

تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
 
مرور کلی بر سکته مغزی: سکته مغزی (stroke) اصطلاحی است که پزشکان وقتی به کار می برند که قسمتی از مغز از کار بیفتد زیرا برای مدت طولانی خون به آن نرسیده است.
 
دو نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد: انواعی که به علت بسته شدن یک رگ خونی در مغز رخ می دهد و انواعی که به علت خونریزی در مغز یا نواحی اطراف رخ می دهد.
 
در ایالات متحده آمریکا تقریباً هر سال 700000 سکته مغزی رخ می دهد که بیشتر آنها به دلیل انسدادی در یک رگ خونی رخ می دهد.
 سکته های مغزی می توانند باعث ناتوانی دراز مدت یا حتی مرگ شوند. به هر حال درمان زودهنگام و اندازه گیری های پیشگیرانه می تواند آسیب مغزی ای که سکته مغزی ایجاد می کند را کاهش دهد.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی
برچسب‌ها: ارسال شده توسط , آرمین احتشام منش

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
نوزاد ناقص الخلقه ای که با دوسر، یک قلب، دوریه، دوستون فقرات و یک لگن در دزفول متولد شده بود، پس از سیزده روز زندگی در گذشت.
مسوول روابط عمومی بیمارستان دکتر گنجویان دزفول روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این نوزاد که ششم آبان متولد شد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان این بیمارستان بستری بود.
 
ˈ فرهاد سخاوتˈ افزود: در این مدت یک تیم پزشکی در حال مراقبت از این نوزاد بودند ولی نوزاد به دلیل مشکلات جسمی فراوان فوت کرد.
 
وی زنده نگه داشتن سیزده روزه این نوزاد ناقص الخلقه را یک پدیده نادر در علم پزشکی در جهان خواند و گفت: چنین نوزادانی معمولا چند ساعت پس از تولد می میرند اما این نوزاد دختر مدت زمان زیادی زنده ماند که در نوع خود بی نظیر است.
 
وی گفت: انتظار می رفت تیم پژوهشی از تهران و حتی خارج از کشور از این نوزاد برای مطالعه و پژوهش استفاده کنند ولی اینگونه نشد.
 
ˈفریدون جعفریانفرˈ مسوول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز تاریخ فوت این نوزاد ناقص الخلقه را نوزدهم آبان عنوان کرد و گفت: تاخیر در اعلام خبر فوت این نوزاد ناشی از کم اهمیت دانستن این موضوع و عدم اطلاع به موقع خبر مرگ در بیمارستان است.
 
یک زن 30 ساله در دزفول در روز ششم آبان و در سومین بارداری خود، نوزاد ناقص الخلقه ای با دوسر، یک قلب، دوریه، دوستون فقرات و یک لگن به دنیا آورد.موضوعات مرتبط: خبرها ، علمی پزشکی

تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
تولد نوزاد دوسر در بیمارستان دکتر گنجویان دزفول

زن 30 ساله در بیمارستان دکتر گنجویان دزفول نوزادی با دو سر به دنیا آورد.

خبرگزاری فارس: تولد نوزاد دوسر در بیمارستان دزفول

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از دانشکده علوم پزشکی دزفول دکتر ترابی رئیس بیمارستان دکتر گنجویان دزفول گفت: روز دوشنبه زنی 30 ساله در بیمارستان دکتر گنجویان دزفول در سومین بارداری خود نوزادی با دوسر به دنیا آورد.

بنا به اظهارات پزشکان متخصص این زایمان با عمل سزارین انجام شد. نوزاد متولد شده دارای دوسر، یک قلب، دو ریه و دو ستون فقرات است که در پایین به یک لگن وصل می شوند در واقع دوقلوی به هم چسبیده هستند که درجه چسبندگی آنها بالا است.

پزشکان امیدوار هستند با اقداماتی که انجام می دهند بتوانند به زنده ماندن نوزاد کمک کنند گفتنی هم اکنون تیمی مرکب از پزشکان متخصص و کادر پرستاری به صورت ویژه از این نوزاد مراقبت می کنند.موضوعات مرتبط: خبرها ، علمی پزشکی

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۹ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |


خوب دوستان یک مطلب جدید را از دنیا سلول خدمتتون عرض کنم که:

اکنون علاوه بر لامین های هسته ای باید اکتین را نیز بخشی از اسکلت هسته ای در نظر بگیرید. سال ها است که نقش اکتین در فرایندهایی همچون تحرکات سیتوپلاسمی و تقسیم سیتوپلاسم (سیتوکینز) در یوکاریوت ها به اثبات رسیده است. بعد صحبت شد که اکتین در در سیتوپلاسم تمام سلول های یوکاریوت (حتی سلول های RBC) وجود دارد. بعدا ساختارهای شبه اکتین و حتی میکروتوبول در باکتری ها کشف شد.

اینک صحبت از اکتین در هسته است. اکتین هسته ای بر خلاف اکتین سیتوپلاسمی ظاهرا بصورت رشته ای فعالیت نمی کند بلکه بصورت منومر است. این اکتین با بعضی از فاکتورهای نسخه برداری بر همکنش داشته و سبب تنظیم هر سه نوع آنزیم RNA پلیمراز در یوکاریوت ها می شود.

بعلاوه، اکتین با برخی از کمپلکس های تنظیم کننده کروماتین نظیر INO80 برهم کنش دارد. کمپلکس های تجدید آرایش کروماتین در تنظیم بیان ژن و یا اصطلاحا روشن و خاموش شدن ژن ها نقش دارد.

ظاهرا ورود اکتین به هسته توسط پروتئینی از گروه ایمپورتین ها موسوم به ایمپورتین 9 انجام می شود. همچنین اکسپورتین هایی نظیر اکسپورتین 6 و Crm1 سبب خروج منومرهای اکتین از هسته می شود.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۹ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
جایزه نوبل در پزشکی و فیزیولوژی امروز اهدا شد: جیمز راتمن (آمریکا)، رندی شکمن (آمریکا)، و توماس سوهوف (آلمان) برندگان جایزه نوبل 2013 هستند.

این دانشمندان بخاطر کشفیات خود در زمینه ترافیک وزیکلی درون سلولی که حقیقتا موضوع هیجان انگیز و به طرز وحشتناکی پیچیده است، موفق به کسب این افتخار شدند.

وای از جذابیت این مسیر هر چه بگم کم گفتم. دوستانی که فیلم های زیست شناسی سلولی من را دیده اند کامل لذتی که من از چند جلسه ایکه در مورد ترافیکینگ درون سلولی صحبت می کنم پی می برند. واقعا پروتئین هایی هستند که توی این مسیر واقعا بحث روز هستند حتی ما با استفاده از این سیستم و اطلاعاتی که داریم کاملا می توانیم افسار لجام گسیخته سلول های سرطانی را بدست بگیریم که بخشی از موضوع تحقیق فعلی من است.

واقعا توصیه می کنم به تمام دوستان که واقعا ببینید توی دنیا بر روی چه چیزی کار می شود شما هم در آن مسیر قرار بگیرید.


Randy W. Schekman


Thomas C. Südhof


James E. Rothman


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
ميكروسكوپ نوري (Light Microscope) با قدرت تفكيك ۲۴ صدم میکرون، داراي دو جزء نوري و مكانيكي است:

۱- اجزاء نوري ميكروسكوپ عبارتند از: منبع تغذيه نور و قطعات مرتبط با آن از قبيل لامپ با ولتاژ ۲۰ وات، فيلتر تصحيح نور و كندانسور

كندانسور خود شامل: فيلتر رنگي (تصحيح نور)، ديافراگم (جهت تنظيم حجم نور)، دو عدد عدسي محدب، پيچ نگهدارنده كندانسور و پيچ تنظيم ديافراگم

 ۲- اجزاء مكانيكي ميكروسكوپ شامل:

- پايه (Base): كليه قطعات ميكروسكوپ بر روي پايه مستقر مي­باشد. در برخي از مدلهاي ميكروسكوپ نوري؛ منبع نور، فيوز و كابل برق بر روي پايه تعبيه مي­گردند

- دسته (Handle): جهت حمل و نقل ميكروسكوپ استفاده مي­شود (به هنگام جابجائي ميكروسكوپ آن را روي ميز كار نكشيد)

- لوله ميكروسكوپ (Barrel): مشتمل بر عدسي چشمي (Ocular lens) و عدسي شيئي (Objective lens) كه با بزرگنمائيهاي مختلف طراحي مي­‌شوند

- صفحه گردان يا متحرك (Revolver): عدسيهاي شيئي بر روي اين صفحه قرار مي­گيرند و با چرخاندن آن موقعيت عدسيهاي شيئي تغيير مي­كند (لازم به ذكر است كه صفحه گردان را بايد در جهت ساعتگرد چرخاند)

- پيچ تنظيم سريع (Macrometrique): اين پيچ بر روي دسته تعبيه شده و باعث مي­گردد كه صفحه پلاتين با سرعت بيشتري در جهت عمودي جابجا شود

- پيچ تنظيم آهسته (Micrometrique): اين پيچ بر روي پيچ تنظيم سريع قرار داد و صفحه پلاتين را در جهت عمودي و در حد ميكرون جابجا مي­كند

- صفحه پلاتين (Platine plate): صفحه‌اي است كه نمونه مورد نظر روي آن قرار مي­گيرد و در جهت طول و عرض داراي دو خط كش مدرج مي­باشد كه جهت ثبت و يادداشت مكان يك نمونه خاص بكار مي­رود

- پيچ طول و عرض: اين پيچ زير صفحه پلاتين قرار دارد كه آن را در جهت طول و عرض جابجا مي­كند.

 


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |


آن‌قدر در زمستان و پاییز - و گاهی حتی بقیه سال! – سرماخورده‌ایم و خانه‌نشین شده‌ایم که حالا دیگر هر کدام از‌ ما، ذخیره ای از تجربیات ریز و درشت درباره عطسه، سرفه، گلودرد، آب‌ریزش
، کسالت، بی‌حالی و سرماخوردگی داریم و به محض دیدن کوچک ترین علائمی از طرف‌ مقابل، یکی از این تجربیات را که به بهای کوهی از دستمال کاغذی‌های مچاله شده و روزهای کسالت‌بار خانه‌نشینی به دست آورده ایم، رو می‌کنیم تا دوست و همنشینمان مبتلا نشود، یا اگر مبتلاست، زودتر خوب شود.
اما واقعیت این است که این دستگاه تنفس عریض و طویل ما، که از اول پاییز خودش را برای میزبانی انواع و اقسام آلودگی‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها و قارچ‌ها آماده می‌کند، گاهی از این درمان‌ها و توصیه‌ها چندان فایده‌ای نمی‌برد، یا برخی از این توصیه‌ها با تمام شدن طول دوره بیماری همزمان می‌شود و ما گمان می‌کنیم که توصیه مناسب و کارآمدی بوده است.

حتما به ادامه مطلب بروید....


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

موتورهاي مولکولي عامل حرکت در سلول‌ها

محققان مؤسسۀ ماکس پلانک نشان دادند که موتورهاي مولکولي مي‌توانند ارابه‌اي را در فاصله‌هاي زيادي به حرکت در آورند. اين محققان در زمينۀ بين سطحي و کلوئيدها به نظريه جديدي دست يافته‌اند که تنها هفت يا هشت موتور مولکولي لازم است تا يک انتقال مستقيم به فواصل چند سانتيمتر يا چند متري صورت گيرد. آنها همچنين نشان دادند که نيروي بار و موتورها به شدت از سرعت ارابه کم کرده و يک رابطۀ به شدت غير خطي سرعت نيرو بين آنها وجود دارد. موتورهاي مولکولي براي تمام انواع ارابه‌ها در درون سلول‌هاي موجودات زنده، به عنوان يک نانوتراکتور عمل مي‌کنند.
موتورهاي مولکولي با مصرف انرژي حاصل از هيدروليز ATP (سوخت سلولي)، به شکل مرحله‌اي در طول رشته‌هايي از Cytoskeleton به حرکت در مي‌آيند. موتورهاي Kinesin و Dynein در طول ميکرولوله‌هاي بسيار کوچک و ميوزين در طول رشته‌هاي اکتين حرکت مي‌کنند. اندازة هر گام از اين موتورها حدود 10 نانومتر مي‌باشد. اين موتورها با حرکت گام به گام در طول رشته‌ها، اجزاء ارابه را که بسيار بزرگتر از خود موتورها بوده، مي‌کشند. موتورهاي مولکولي، علاوه بر اينکه وظيفه‌اي خاص براي سلول‌ها تعريف مي‌کنند، به‌عنوان سيستم‌هاي انتقالي زيست‌تقليد کاربردهاي بسيار زيادي داشته و به عنوان اجزء کليدي در نانوفناوري زيستي خواهند بود.
انتقال فعال در موتورهاي مولکولي براي سلولهاي عصبي يا رشته‌هاي درون مغز، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. اين سلول‌ها داراي بخش‌هاي گسترده‌اي به نام اکسون بوده، که بدنة يک سلول را به محل تماس دو عصب متصل مي‌کند، در اين تماس سيگنال‌هالي عصبي از يک رشته مغزي به ديگري انتقال مي‌يابد. ميکرولوله‌هاي بسيار کوچک کانال‌هايي در اين مسيرها ايجاد مي‌کند که موتورهاي مولکولي ارابه را مانند کيسه‌هاي کوچک پر شده با انتقال دهنده‌هاي عصبي، جابجا مي‌کنند.
به علت نانومقياس بودن، موتورهاي مولکولي بر خلاف راه‌آهن يا ماشين، تمايل دارند از مسير خود منحرف شده و به محيط محلول آبي خود نفوذ کنند. که سبب مي‌شود اين پديده نسبت به نوسانات گرمايي حساس‌تر باشد. بنابراين، يک موتور مولکولي مي‌تواند در چند ثانيه، فقط به يک رشته متصل گردد. در اين لحظه، يک تک موتور فاصله يک ميکرومتر را طي مي‌کند، به عبارت ديگر اين تک موتور بسيار شبيه يک جهنده رفتار مي‌کند اگر چه ارابه يک ماراتون را اجرا مي‌کند.
اين دانشمندان هم اکنون راه حلي براي حل اين سرگرمي تهيه نموده‌اند. اگر ارابه، بوسيلة چندين موتور کشيده شود، هر موتور که از رشته جدا شده، در کنار آن و به فاصله‌اي برابر با اتصال عرضي ارابه رشته( حداقل يک موتور پيوندي) باقي ماند. در چنين موقعيتي، موتورهاي جدا شده و غيرپيوندي مي‌توانند با رشته مجدداً اتصال برقرار کرده و به کشيدن ارابه ادامه دهند.
اين دوندگان، بر خلاف انسان، خسته نمي‌شوند. اين مکانيسم از يک مدل نظري جديد به دست آمده است که حالت‌هاي پيوندي متفاوتي از اجزاء ارابه را شناسايي کرده و حالتهاي گذرا را تشريح مي‌کند. با استفاده از اين مدل،‌ چندين خواص انتقال مانند سرعت متوسط و فاصلة متوسط پيمايش اجزاء ارابه را به عنوان تابعي از ماکزيمم تعداد موتورهايي که مي‌توانند اين جزء را حرکت دهند، محاسبه شده است. به عنوان مثال براي موتورهاي Kinesin، محاسبات نشان مي‌دهد که فقط هفت يا هشت موتور جهت جابجائي به فواصل سانتيمتري مورد نياز بوده و يک ارابه که با 10 موتور کشيده مي‌شود فاصله متوسط پيمايشي در حدود يک متر دارد.
اگر موتورهاي مولکولي در برابر يک نيروي بار خارجي به حرکت درآيند، اين نيرو بين موتورهاي آن تقسيم مي‌شود. نتيجه بديهي اين اثر، چنين است که حرکت ارابه کند مي‌شود. به علاوه، نيروي اعمال شده بر هر موتور به شدت احتمال جدا شدن را براي هر يک از موتورها افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين، با جدا شدن بيشتر موتورها، هر يک از موتورهاي باقيمانده مجبور است، نيروي بزرگتري تحمل کند. اين بدين معني است که احتمال جدايي حتي بيشتر از اين مقدار نيز افزايش مي‌يابد. در نتيجه فرآيند جدا شدن موتورها به صورت پي در پي ادامه يافته و وابستگي به شدت غيرخطي بودن سرعت ارابه به نيروي بار خارجي نيز از نتايج ديگر آن مي‌باشد. چنين فرآيندهاي متوالي، زمانيکه انتقال ارابه توسط انواع متفاوتي از موتورهاي مولکولي صورت گيرد، بسيار پيچيده‌تر خواهد شد.
تمام خواص انتقال پيش بيني شده توسط اين نظريه جديد، با استفاده از روش‌هاي بکار رفته جهت تک موتورها، مي‌تواند به صورت آزمايشي مورد بررسي و تحقيق واقع شود. در حقيقت، آزمايشات اوليه در اين مؤسسه با پيش‌بيني‌هاي نظري تطابق دارند. به طور مشابه، نظريه مقداري ، نيز بايد جهت طراحي سيستم‌هاي انتقال زيست‌تقليد براي کاربردهاي آزمايشگاه بر روي تراشه مناسب باشد. براي مثال موتورهاي مولکولي، مولکول‌هاي واقعي را به موقعيت‌هاي ويژه و مناسب انجام واکنش منتقل مي‌کند. بسته به ترتيب قرار گرفتن رشته‌ها در اين سيستم‌ها،، تغيير فاصله پيموده شده، چگونگي محلي‌سازي معرف‌هاي نقاط هدف را و نفوذ آنها را کنترل مي‌کند که اين عمل با انتقال فعال نيروي موتوري افزايش مي‌يابد.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۹ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
حقایـق جـالب توجـهی در مـورد کبـد‎
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
هی سلام.
من کبد شما هستم.
می خوام به شما بگم چقدر دوستتون دارم... به 9 روش


موضوعات مرتبط: کلاس سوم ، علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۵ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
لبخند را فراموش نکنید

از فواید لبخند زدن

1. لبخند جذابتان می کندهمه ما به سمت افرادیکه لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جذبه فوری ایجاد می کند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم.
2. لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد.دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید. لبخند به بدن حقه می زند.
 
3. لبخند مسری است.لبخند زدن برایتان شادی می آورد. با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید.
 
4. لبخند زدن استرس را از بین می برد.وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرستان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید.
 
5. لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.
 
6. لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد.وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید.
 
7. لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند.تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.
 
8. لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد.عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید.
 
9. لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید.به نظر می رسد که افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند.
 
10. لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید.لبخند بزنید. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که "زندگی خوب پیش می رود". پس با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.


از کودکی بخند تا خاطراتی خوش را به زمان بزرگسالی ات هدیه کنی
 

هنگامی که فکر می کنی سالخورده شدی و چهره ات پژمرده،لبخند زیباترین پیرایش برای چهره توست
پس... همیشه لبخند بزنید
و شادبودن را هیچگاه از خود دریغ نکنید


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۵ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
ریکی چیست ؟


نیروی عمومی حیات، انرژی جهانی، انرژی کیهانی، انرژی خالص، انرژی الهی، انرژی روحانی، انرژی معنوی، انرژی ذاتی تمام خلقت، انرژی جاری در هستی، انرژی شفابخش جهان، یک نوع انرژی لطیف
ریکی چیست ؟▪ ریکی: نیروی عمومی حیات، انرژی جهانی، انرژی کیهانی، انرژی خالص، انرژی الهی، انرژی روحانی، انرژی معنوی، انرژی ذاتی تمام خلقت، انرژی جاری در هستی، انرژی شفابخش جهان، یک نوع انرژی لطیف

▪ ریکی: انرژی شفابخشی که بطور طبیعی در هستی موجود است.

▪ ریکی: هنر، علم و دانش انرژی های در سطوح فیزیکی، احساسی و ذهنی

▪ ریکی: یک کلید که یک راه از انرژی را برای ما باز می کند.

▪ ریکی: تکنولوژی نهفته در سوتراهای تبتی (سوترا: آموزه های تبتی که به زبان سانسکریت نوشته شده)

▪ ریکی: دانش بسیار کهنی که هزاران سال پنهان بود.

▪ ریکی: یک روش طب کل نگر یا پزشکی مکمل (درمان مکمل، مراقبت مکمل، بهداشت مکمل، تسکین مکمل، بهبود مکمل)

▪ ریکی: راهی ساده، مطمئن و طبیعی برای کار روی انرژیها

▪ ریکی: یک شیوه ژاپنی برای شفا، کاهش استرس و ایجاد آرامش

▪ ریکی: تکنیک ساده و قدرتمند برای کار روی سطوح مختلف انرژی

▪ ریکی: انرژی بیدارکننده و حامی رشد تمام توانهای نهفته در انسانموضوعات مرتبط: علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۵ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

یک برش از هویج درست مثل چشم انسان به نظر می آید. مردمک، عنبیه وخطوط تابش درست مثل چشم انسانند. بله علم نشان می دهد که هویج ها گردش خون را به سمت ساختار چشم به خوبی افزایش می دهند.

  یک گوجه فرنگی 4 حفره دارد و قرمز است . قلب هم قرمز است و 4 حفره دارد. همه تحقیقات نشان داده اند که گوجه فرنگی ها به راستی یکی از بهترین غذاها برای خون و قلب هستند.

  خوشه ی انگور شکلی شبیه قلب دارد. هر دانه ی انگور مثل یک سلول خونی  است و همه ی تحقیقات امروزه اثبات کرده اند ، انگور غای پر خاصیتی برای قلب  و احیا کننده ی خون است.

 

لوبیای چشم بلبلی در واقع التیام بخش و کمک دهنده به ساختار اصلی کلیه است و آن ها دقیقاً شکل کلیه های انسان هستند.

 کرفس و ریواس و سبزیجاتی از این دست شبیه استخوان ها هستند. این موادغذایی به طور ویژه ای قدرت استخوان و قوی کردن آن را هدف قرار می دهند.  استخوان ها از 23 درصد سدیم تشکیل شده اند و این سبزی ها هم حدود 23 درصد سدیم دارند. اگر شما سدیم کافی در رژیم غذایی تان نداشته باشید، بدنتان سدیم لازم را از استخوان ها جذب می کند و آنها را ضعیف می کند. این غذاها اسکلت را دوباره پر و نیاز بدن را هم تأمی می کنند.

 گلابی هم برای سلامتی و ساختار رحم مفید است. تحقیقات امروز نشان می دهند وقتی زنی در یک هفته یک گلابی می خورد، هورمون هایش متعادل می شود و از سقط جنین یا حاملگی نا خواسته و سرطان رحم جلوگیری می شود و چگونه چنین تغییر ژرفی پیش می آید؟؟ دقیقاً 9 ماه طول می کشد تا یک گلابی از شکوفه به میوه کامل و رسیده تبدیل شود.

 

سیب زمینی های شیرین درست مثل لوزالمعده هستند و قند خون را تنظیم و متعادل می کنند.

  زیتون به سلامتی و درست کار کردن تخمدان ها کمک می کند.

 پیاز شبیه سلول های بدن است. تحقیقات امروزه نشان می دهند پیاز به پاکسازی درون سلول ها کمک می کند. پیاز اگر چه اشک تولید می کند اما در واقع لایه های چشم را می شوید.

 


  زیتون به سلامتی و درست کار کردن تخمدان ها کمک می کند.

 پیاز شبیه سلول های بدن است. تحقیقات امروزه نشان می دهند پیاز به پاکسازی درون سلول ها کمک می کند. پیاز اگر چه اشک تولید می کند اما در واقع لایه های چشم را می شوید.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

چاکرا چیست؟  (توضیحات کامل)

موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
چاکرا چسیت؟
چاکرا به معنای چرخ،مر کز انرپی آگاهانه است که در نقطه ای که(نادیها)یا (مجراها)به هم متصل می شوند و به شکل گل لوتوس هستند.قرار دارد .شش چاکرای مهم وجود دارد که در نادی سوشومنا(سوسمینا) یا (مجرای مرکزی)هستند.هنگامی که کوندالینی بیدار می شود،.ناگزیر است در راه صعود به بالا تمام چاکر ها را سوراخ کند. به عبارت دیگر در داخل سوشومنا،شش چاکرا وجود داردیا شش مرکز معنوی ، که مسیر و حرکت ک.ندالینی را در حین صعود به (ساهاسرارار)مسدود کرده اند .هنگامی که چاکتی(کوندالینی همان چاکتی استو چاکتی هم به معنای انرژی برتر است)بیدار می شود، تمام این چاکراها ،سوراخ خواهند شد
این چاکراها عبارتند از
1-چاکرای مولاد ها را که در نزدیک مقعد است
2-چاکرای هیشتهانا،که میان ناف و الت تناسلی است
3-چاکرای مانیپو را که روی ناف است
4-چاکرای آناهاتا،که در قلب است
5-چاکرایویشودها که رد قسمت گلو است
6-چاکرای آجنا که در فضایی بین دو ابرو است
این چاکراها در کالبد اثیری هستند و به گفته سوامی موکتاناندا:شما هر گز با مطالعه کردن کتب علمی و یا کتب عرفانی ،قادر به کشف کردن آنها در  داخل کالبدتان نخواهید بود.دانشمندان امروزی،

موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
 
سیب
ضد اسهال
بهبود كاركرد ریه
ممانعت از انسداد عروق
مراقبت از مفاصل
حفاظت از قلب
زردآلو
تقویت بینایی
ممانعت از ابتلا به آلزایمر
كنترل فشار خون
كندكننده روند پیری
ضد سرطان
كنگر فرنگی
تقویت قلب
تثبیت قند خون
كاهنده كلسترول
مانع آسیب‌های كبدی
هضم غذا
آووكادو
جلوگیری از سكته
كنترل فشار خون
كاهنده كلسترول
نرم‌كننده پوست
دشمن دیابت
موز
تقویت‌استخوان‌ها
كنترل فشار خون
درمان سرفه
ضد اسهال
تقویت قلب
حبوبات
كاهنده كلسترول
ضد سرطان
درمان همورویید
تثبیت قند خون
ضد یبوست
چغندر
تقویت استخوان‌ها
محافظ قلب
ضد سرطان
كمك به كاهش وزن
كنترل فشار خون
 زغال اخته
تثبیت قند خون
افزایش حافظه
محافظ قلب
ضد یبوست
ضد سرطان
كلم بروكلی
ضد سرطان
محافظ قلب
تقویت بینایی
كنترل فشار خون
تقویت استخوان‌ها
كلم
كاهش وزن
محافظ قلب
ضد یبوست
درمان همورویید
ضد سرطان
طالبی
كاهنده كلسترول
ضد سرطان
كنترل فشار خون
تقویت سیستم ایمنی
تقویت بینایی
هویج
ضد یبوست
ضد سرطان
محافظ قلب
كمك به كاهش وزن
تقویت بینایی
گل كلم
تقویت استخوان‌ها
بهبود كوفتگی و كبودشدگی
ضد سرطان سینه
محافظت در برابر امراض قلبی
جلوگیری از سرطان پروستات
گیلاس
درمان بی‌خوابی
كندكننده روند پیری
ضد سرطان
محافظت در برابر آلزایمر
محافظ قلب
بلوط – شاه بلوط
كاهنده كلسترول
ضد سرطان
محافظ قلب
كنترل فشار خون
كمك به كاهش وزن
فلفل كوبیده
پاك‌كننده سینوس‌ها (درمان سینوزیت)
ضد سرطان
تسكین گلودرد
تقویت سیستم ایمنی
كمك به هضم غذا
انجیر
كاهنده كلسترول
ضد سرطان
جلوگیری از سكته
كنترل فشار خون
كمك به كاهش وزن
ماهی
حفاظت از قلب
ضد سرطان
افزایش‌حافظه
كمك به سیستم ایمنی
محافظت از قلب
تخم كتان
محافظ قلب
كمك به سلامت ذهن
دشمن دیابت
افزایش ایمنی بدن
كمك به هضم غذا
سیر
ضد سرطان
كشنده باكتری‌ها
كنترل فشار خون
ضد بیماری‌های قارچی
كاهنده كلسترول
گریپ فروت
جلوگیری از سكته
ضد سرطان پروستات
كمك به
كاهش وزن
كاهنده كلسترول
جلوگیری از سكته قلبی
انگور
ضد سرطان
افزاینده گردش خون
دفع سنگ كلیه
محافظ قلب
تقویت بینایی
چای سبز
جلوگیری از سكته
كمك به كاهش وزن
كمك به هضم غذا
ضد آلرژی
التیام‌دهنده زخم‌ها
لیمو ترش (شیرازی)
كنترل فشار خون
نرم‌كننده پوست
محافظ قلب
جبران كمبود ویتامین C
ضد سرطان
لیمو ترش
كنترل فشار خون
نرم‌كننده پوست
محافظ قلب
جبران كمبود ویتامین C
ضد سرطان
انبه
تنظیم غده تیرویید
كمك به هضم غذا
افزایش حافظه
محافظ در برابر آلزایمر
ضد سرطان
قارچ
كشنده باكتری‌ها
ضد سرطان
كاهنده كلسترول
تقویت استخوان‌ها
كنترل فشار خون
جو دو سر
دشمن دیابت
جلوگیری از یبوست
ضد سرطان
نرم‌كننده پوست
كاهنده كلسترول
روغن زیتون
ضد سرطان
دشمن دیابت
كمك به كاهش وزن
نرم‌كننده پوست
محافظ قلب
 


موضوعات مرتبط: خواص گیاهان و میوه ها ، علمی پزشکی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۷ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
بسیاری از افراد تصور می کنند که این لکه ها بیمارگونه اند اما در بسیاری از موارد وجود این لکه ها نگران کننده نیست.

اگرچه در برخی موارد کمیاب بیماری هایی مانند مالاریا سبب ایجاد لکه های سفید روی ناخن های دست می شود،ولی بیشتر این لکه ها به علت آسیب های جزئی است که به ناخن وارد میشود.برخی از این لکه ها نیز بر اثر حساسیت های ناخن به مواد آرایشی،ناخن گیر و سوهان ایجاد می شود.همچنین برخی دیگر از این لکه های سفید روی ناخن،بر اثر کمبود روی یا اختلال در میزان کلسیم بدن ایجاد می شود.


لکه های سفید روی ناخن از چیست ؟      

       مهمترین آنها ضرب دیدن ناخن است و چون رشد کامل یک ناخن 8  ماه طول می کشد ممکن است تا ماهها پس از ضربه چیزی روی ناخنتان ببینید . لاک  و ناخن مصنوعی و قارچها یا غفونت های باکتریایی هم سبب لایه لایه شدن ناخن ها،شکنندگی یا لکه های  سفیدی شوند . کمبود مواد غذای و معدنی خاص بویژه کمبود روی و پروتئین میتواندسبب سفیدی وکمرنگی کل ناخن ونوارهای  عرضی سفیددر آن شوند .

برای درمان ترکیدن و گوشه کردن ناخن :

 دانه بلال له کنید + مقدار کمی شیر بعد از 1 ساعت از صافی رد کنید روی ناخن بمالید .

برای درمان کج شدن ناخن :

 شنبلیله ریز و له کرده و آب گیری نمایید ناخن را در آن غوطه ور کنید .

برای درمان پوسته پوسته شدن کناره ناخن :

 ناخنها را در آبلیمو بخوابانید .

برای درمان رفع سفیدی روی ناخن :

 زرنیخ + سرکه   یا    شنبلیله + تخم کتان کوبیده + سرکه  خمیر کنید روی ناخن بگذارید .

برای تقویت و جلوگیری از شکسته شدن و بریدگی ناخن :

 زرده تخم مرغ روی آن بمالید .

هر کدام از درمانهای فوق یکمرتبه در روز و هرمرتبه یک ربع ادامه داشته باشد تا نتایج درمان در طول زمان  مشاهده گردد .


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۲ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |سیاهی دور چشم اغلب به علت تخریب مویرگ های زیر سطح پوست اطراف چشم است.


سیاهی دور چشم

محققان می گویند که در فصل زمستان، ظاهر چشم زنان به میزان چهار سال و هشت ماه پیرتر می شود.

 

طی یک آزمایش بالینی که روی 5 هزار داوطلب 27 تا 60 ساله در تمام فصول سال انجام شد، متخصصان دریافتند سیاهی دور چشم به طور چشمگیری در فصل سرما تیره تر می شود.

 

به نوشته سایت «MSN» و به گفته متخصصان، به علت تابش کم نور خورشید در زمستان، پوست کم رنگ تر می شود و این موضوع باعث آشکارتر شدن سیاهی دور چشم می شود.

 

با افزایش خستگی و کمبود ویتامین D ، میزان «سروتونین» که بدن در این فصل تولید می کند، کاهش می یابد و این کاهش هورمونی، وضعیت پف زیر چشم ها را بدتر می کند.

نتایج بررسی های علمی ارتباط بین کمبود ویتامین D و K و سیاهی و پف دور چشم را مشخص می کند.

سیاهی دور چشم اغلب به علت تخریب مویرگ های زیر سطح پوست اطراف چشم است.

در فصل گرما که مردم کمتر دچار خستگی مفرط می شوند و پوست آفتاب می خورد، سیاهی دور چشم کاهش می یابد. علاوه بر آن، در فصل گرما میزان سروتونین که باعث خوش خلقی می شود، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش می یابد. به همین دلیل زنان در فصل گرم ظاهر جوان تری دارند.

خواب ناکافی و نامناسب و خستگی مفرط نیز می‌تواند باعث رنگ پریدگی پوست زیر چشم شود که در این موارد، رگ‌های خونی زیر پوست واضح‌تر شده و به رنگی آبی یا تیره‌تر قابل مشاهد است

در ضمن فراموش نکنید که این هاله‌های تیره رنگ زیر چشم با افزایش سن بارزتر می‌شوند. این عارضه به دلیل از دست دادن کلاژن پوست و نازک‌تر و شفاف شدن آن است و ممکن است رفته رفته به دلیل عادات چهره‌ای در یک چشم تیره‌تر از چشم دیگر شود.

همچنین کم‌خونی و کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی هم می‌تواند سبب رنگ‌پریدگی ناحیه زیر چشم شود. اعتقاد بر این است که کمبود آهن و مواد معدنی می‌تواند باعث ایجاد این مناطق تیره رنگ شود.

چه کنیم؟

اگرچه سیاهی دور چشم قابل درمان نیست، اما با رعایت چند نکته می توان آن را کاهش داد.

1- خواب کوتاه 15 دقیقه ای در طول روز توصیه می شود.

2- کمپرس آب سرد، به طور موقت رگ های خونی را منقبض می کند و باعث کاهش پف زیر چشم می شود.

3- کرم دور چشم حاوی ویتامین K و رتینول می تواند موثر باشد.

4- مصرف نمک را کم کنید، زیرا باعث احتباس مایعات و ایجاد پف زیر چشم می شود.

5- استفاده از برش های سیب زمینی روی چشم نیز برای کاهش پف و سیاهی زیر چشم مفید است


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۲ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

خواب کودکان دغدغه والدین

خواب کودکان دغدغه والدین
بعضی والدین از پرخوابی کودکانشان نگرانند که می‌گویند بچه من تا سرش روی بالش می‌رود می‌خوابد و به سختی او را بیدار می‌کنم و بعضی والدین از ....
 

بعضی والدین از پرخوابی کودکانشان نگرانند که می‌گویند بچه من تا سرش روی بالش می‌رود می‌خوابد و به سختی او را بیدار می‌کنم و بعضی والدین از کم خوابی کودکانشان نگرانند و می‌گویند وروجک من که اصلا خواب ندارد و نمی‌گذارد ما یک نفس راحت بکشیم. اما در پاسخ به این والدین نگران می‌توان گفت:

اخیرا دانشمندان سوئیسی به این نگرانی پاسخ دادند: آنها با تحقیق روی سه تا پنج کودک 1 تا 10 ساله متوجه شدند کودکان از نظر میزان خواب با یکدیگر تفاوت قابل توجهی دارند و اگر کودکی کم خواب یا پرخواب باشد در سراسردوران کودکی به همان صورت باقی می‌ماند. نکته جالبتر این تحقیق آن است که مشخص شده بعد از 10 سالگی نیز عادت خواب دراکثر بچه‌ها ثابت باقی می‌ماند. به این ترتیب ساختار بیولوژیک (ساعت درونی) در کودک در تعیین مقدار خواب مورد نیاز کودکان نقش مهمی‌ایفا می‌کند و میزان خواب طبیعی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. البته احتمالا عوامل دیگری از قبیل محیط کودک، ژنتیک و عادت اطرافیان نیز بی تاثیر نیست.

در واقع والدین بایستی میزان خواب کودک خود را ارزیابی کنند و آن را بپذیرند زیرا همانطور که گفتیم میزان خواب کودک با کودک دیگر متفاوت است.

 اما چگونه می‌توان میزان خواب کودکمان را ارزیابی کنیم؟
اگر کودک صبح بدون مشکل بیدار شود و در طول روز خواب آلود و بدخلق و کسل نباشد مشخص است که خواب شب او خوب و کافی بوده در غیر اینصورت بایستی میزان خواب او را بیشتر کرد. درهر حال با توجه به تفاوت میزان خواب هرکودک بعد ازمدتی حساب آن دست والدین می‌آید اما در این زمینه محققان باز هم والدین را تنها نگذاشته و با تخمین مقدار خواب بچه‌ها در سنین مختلف والدین را دراین زمینه یاری داده اند:
 
نوزاد یک روزه تا یک ماه:
نوزادان معمولا بین 15 تا 18 ساعت در شبانه روز می‌خوابند اما دوره خواب آنها کوتاه و حدود دو تا چهار ساعت است. کودکان نارس معمولا به خواب بیشتری نیاز دارند و با توجه به اینکه نوزادان هنوزساعت بیولوژیک درونی یا ریتم شبانه روزی ندارند الگوی خواب آنها به چرخه روز و شب ارتباط ندارد.

در حقیقت نیاز آنها به خواب اصلا قابل پیش بینی نیست و در این مورد هم کاری ازکسی ساخته نیست بایستی این دوران با صبر و خونسردی بگذرد. به عبارتی والدین بایستی با ساعت کودک تنظیم شوند چون خواب کودک در این دوران قابل تنظیم نیست.موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۲ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
آیا می دانستید ناخن ها می توانند گویای سلامت و یا عدم سلامتی بدن ما باشند؟ علایم وجود مشکلاتی در قلب، ریه و کبد می توانند خود را بصورت سفیدی، کبودی و یا ناهمواری در ناخن آشکار سازند. هر چند که مشاهده یک عامل جدید ممکن است اجباراً نشانه ای از بروی یک بیماری خاص نباشد، اما بد نیست با علائمی که در شکل و رنگ ناخن ها پدیدار می شوند، آشنا شوید.
nails-and-health-salemzi
با مطالعه این مطلب می توانید به رازهایی که ناخن ها آشکار می کنند، پی ببرید.
ناخن رنگ پریده
nails-and-health-salemzi
گاهی اوقات داشتن ناخن های رنگ پریده می تواند نشانه ای از وجود برخی بیماری های جدی مانند کم خونی، نارسایی قلبی، بیماری های کبدی و سوء تغذیه باشد.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

سرطان گیاهی :

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

تهیه کنندگان: محبوبه مرید و شقایق هدایت نژاد                اساتید راهنما: سرکارخانم مهرکی و جناب آقای جوهرقلی زاده

همان طور که جانوران و انسان به سرطان مبتلا می گردند و اکثرا در اثر این بیماری جان خود را از دست میدهند گیاهان هم کمابیش به علل مختلف دچار سرطان میگردند ولی اغلب این سرطان فقط در یک قسمت گیاه باقی می ماند و به بخش های دیگر سرایت نمی کند و در نتیجه گیاه زنده باقی می ماند.این حالت برای گیاه مضر است اما گاهی اثرات مفیدی هم دارا میباشد.

گال (تومور) «gall» در اثر تقسیمات غیر عادی سلول های سرطانی ایجاد می گردد.گال بر حسب تومور های ایجاد کننده ی آن حالت های گوناگونی دارد.تومور هایی که توسط:

ـ حشرات - ـ قارچ های جنگلی -ـ مواد شیمیایی و هورمونی- ـ ویروس ها و باکتری ها

مثلا در معدودی از گیاهان نظیر خانواده ی بلوط بعضی از حشرات میتوانند در زیر برگ ها گال ایجاد نمایند.

اما در گیاهانی مانند خانواده ی نخود،نوعی باکتری سبب ایجاد تومور در ریشه یا ساقه ی گیاهان میکند که به این تومور »گره « می گویند.این تومور محلی است که باکتری ها به طور همزیست با ریشه گیاه زندگی میکنند،عمل این باکتری ها به این شرح است که نیتروژن هوا را تبدیل به آمونیاک میکنند و در اختیار گیاه قرار میدهند تا گیاه بتواند پروتئین بسازد و به این ترتیب گیاه از دریافت کود نیتروژنی از خاک بی نیاز خواهد بود در نتیجه وجود این تومور برای گیاه مفید است.

در مواردی نیز مواد شیمیایی سبب ایجاد تومور میگردد،مثلا هورمون اکسین و سیتوکینین سبب ایجاد تقسیمات اضافی سلول و ایجاد سرطان یا تومور در گیاه میگردد که به این توده ی غیر متمایز یافته  و نامنظم »کال« میگویند. محققان در پی آن هستند که بتوانند این باکتری ها ( باکتری هایی که سبب ایجاد تومور در ریشه یا ساقه ی گیاهان میکند و گره نام دارند ) را به گیاهان دیگر انتقال دهند ولی نوع باکتری هایی که در هر گیاهی ایجاد گره میکند با هم متفاوت است وهر باکتری در هر گیاه نمی تواند ایجاد گره بنماید و گاهی ایجاد گره میکند ولی نیتروژن هوا را تثبیت نمیکند.در این روش باید از باکتری های گره ی یکی از گیاهان گره دار استفاده شود.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۱۴ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |


omega3

omega3

شناخت امگا۳:

امگا ۳ , نوعی از اسید چرب غیر اشباع شده است که در زنجیره اتصالی کربن آن یک گروه کربوکسیل (COOH) و چندین پیوند دوگانه وجود دارد.علت این نامگذاری در واقع قرار گرفتن اولین پیوند دوگانه در بین اتم کربن‌های ۳و۴ در ساختمان شیمیایی مولکول آن است و همین محل قرارگیری پیوند دوگانه ,باعث پیدا شدن خواص بیوشیمیایی خاص امگا ۳ میشود.
اولین بار , دو دانشمند به نام‌های دکتر ” بنگ” و دکتر “دایربرگ”  پس از پژوهش‌های علمی‌بر روی چربی‌های ماهی هنگام بررسی روش تغذیه اسکیموها در سال ۱۹۷۹ میلادی آن را کشف کردند. و نام آن را امگا ۳ گذاشتند.

در واقع آن‌ها با مطالعه بر روی خون اسکیموها دریافتند با وجود اینکه اسکیموها همراه با غذای اصلی خود که همان ماهی میباشد از گوشت حیوانات پرچرب شکاری نیز استفاده میکردند ,اسید‌های چرب موجود در خون آن‌ها مانع از جمع شدن پلاکت‌ها ی خون  و در نتیجه مانع از رسوبات و گرفتگی رگ‌ها می‌شود.
بهتر است بدانیم سه اسید چرب معروف از خانواده امگاه ۳ عبارتند از : ۱- اسید آلفا لینولنیک  – اسید ایکوزا پنتانوئیک و اسید دوکوزا هگزانوئیک.
با ارزشترین منبع اسید آلفا لینولئیک , روغن بذر کتان است که حاوی مقدار غنی از این اسید چرب میباشد.پس از آن روغن گردو,جوانه گندم و سویا نیز حاوی این اسید چرب هستند.سایر مواد غذایی از جمله سبزی‌های برگ سبز , بذر کتان ,کانولای خام , روغن سویا ,بروکلی و جلبک سبز نیز حاوی مقدار زیادی از این اسید چرب زنجیره کوتاه هستند.
دو اسید دیگر از خانواده امگا ۳ یعنی اسید ایکوزا پنتانوئیک و اسید دوکزا هگزانوئیک , فقط در ماهی وجود دارد و در هیچ ماده غذایی دیگری تا به حال یافت نشده است.این دو اسید چرب نقش مهمی‌را در تغذیه دارند و در چند سال گذشته ,مطالعات فراوانی بر روی آنها شده است .

اسید دوکوزاهگزانوئیک برای سلامتی انسان ضروری بوده و در غشای  سلول  به ویژه در مغز و شبکیه چشم موجود است .اسید ایکوزاپنتانوئیک ,دارای خواص ضد التهابی است .بدن انسان در حدود ۵ تا ۱۰ درصد اسید آلفا لینولئیک را به اسید ایکوزاپنتانوئیک و کمتر از ۴۴ درصد آن را به اسید دوکزاهگزانوئیک تبدیل می‌کند.اسید دوکزاهگزانوئیک و اسید ایکوزا پنتانوئیک را نیز میتوان به طور مستقیم و از طریق خوردن محصولات حیوانی به ویژه غذاهای دریایی کسب کرد.


موضوعات مرتبط: خبرها ، علمی پزشکی

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

ویژگی های شخصیتی گروه خونی O

افراد این گروه دارای ژنی در بدن هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب،  اعتماد به نفس ، شهامت  و خوشبینی  می بخشد. افراد این گروه خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان می دهند. علت این امر آن است که گروه O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان است و اجداد این گروه به ورزش ، شکار ، حمله به حیوانات، و مقاومت در برابر مشکلات  عادت داشته اند و این عادت به افراد بعدی این گروه منتقل شده است.

به هر حال افراد این گروه خونی، افرادی مصمم، کوشا، جدی، قاطع و پابرجا هستند و اگر تحقیق کنید خواهید دید که بسیاری از سیاستمداران فعلی جهان در گروه خونی O قرار دارند.

ساختار شخصیتی گروه خونی A

از خواص مهم افرادگروه خونی A آن است که از خوردن سبزی لذت می برند و دارای دستگاه هاضمه بسیار ظریف می باشند.


موضوعات مرتبط: خبرها ، علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۹/۱۸ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

گروه خونی A

دومین دسته گروه خونی – بعد از O – بوده و به احتمال زیاد طی ۱۵ الی ۲۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح در عصر حجر و در ناحیه آسیا یا آسیای میانه بوجود آمده است. دورانی که انسان زندگی جمعی و دام‌داری را آموخت.  در حقیقت افراد این گروه دست از شکار برداشته و به ایجاد اجتماعات همت گماردند. به همین جهت این افراد از لحاظ اجتماعی می‌توانند خود را با جمعیت انبوه وفق دهند.آنچه لازمه ایجاد یک جامعه و ایفاء نقش است در این افراد به خوبی قابل ملاحظه است: هوش، احساسات قوی ، شور و زیرکی و داشتن حس رقابت.دیگر مانند گروه O احتیاجی به خلق لحظات خطرناک و پرتنشی مانند شکار فیل ، یا مبارزه با ببر و حیوانات درنده نبود به همین جهت اگر چه اجتماعی‌ترند اما در در لحظات سخت و حساس نمی‌توانند مانند گروه خونی O موفق عمل نمایند. شاهد این مدعا رئیس جمهورانی مانند لیندن جانسون ، ریچارد نیکسون و جیمی کارتر بودند که اگر چه با شور و هیجان به صحنه آمدند اما شکست‌های سختی در تاریخ خوردند و در میان رهبران جهانی از همه این‌‌ها پرشور‌تر و شکست‌خورده‌تر کسی نیست جز آدولف هیتلر.


موضوعات مرتبط: خواص گیاهان و میوه ها ، علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۹/۱۸ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

مراحل عصب کشی دندان(با تصاویر)

 مراحل عصب کشی دندان(با تصاویر) 

خیلی از شماها حداقل یک بار عصب کشی را تجربه کرده اید. معمولا کسی که کارش به عصب کشی می رسد، قبل از آن یک دوره درد دندان را تحمل کرده است و معمولا خود مراحل عصب کشی هم ممکن است همراه با درد باشد. در نهایت بعد از عصب کشی هم ممکن است چند روزی درد داشته باشیم. همه این موارد باعث می شود که عصب کشی یاد آور درد برایمان باشد.

من طی این 12 سال مطب داری دریافته ام که بیماران درباره ی عصب کشی و مراحل اجرای آن ابهامات زیادی دارند. لذا در مطب سعی می کنم در طی انجام کار، بیماران را با مسائل پیرامون آن آشنا کنم. در این مطلب هم سعی کرده ام مراحل مختلف عصب کشی را برای شما توضیح دهم. (روی تصاویر کلیک کنید تا آنها را واضح تر مشاهده کنید.)

1- تصویر بالا دندانی را نشان می دهد که دچار پوسیدگی شده و به عصب رسیده است.

ورود میکروب ها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می شود. با توجه به اینکه پالپ دندان در یک محفظه بسته واقع شده، باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می شود. این افزایش فشار، منجر به فشار آمدن به پایانه های عصب دندان شده و درد دندان شروع می شود.

علت افزایش درد دندان در شب این است که موقعی که دراز می کشیم، فشار داخلی پالپ دندان باز هم بیشتر می شود.

در زمان های قدیم سیخ داغ شده را به محل پوسیدگی وارد می کردند و دندان درد خوب می شد. علت آن بود که با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون، فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می شد.

ما هم در مطب، جلسه ی اول چنین کاری می کنیم، البته مُدرن تر و استریل تر؟! ما با بی حسی و فرز و توربین دندان پزشکی پالپ را باز کرده و پانسمان می کنیم و این کار باعث خوب شدن دندان درد می شود.

 مراحل عصب کشی دندان(با تصاویر) 

2- بعد از تمیز کردن و برداشتن پوسیدگی به کانال های داخل ریشه دسترسی پیدا می کنیم. این کانال ها باید از هر نوع بافت نرم و احتمالا میکروب پاک سازی شده و کانال ها فرم داده شوند. این کار به وسیله فایل ها انجام می شود. بعد از این مرحله کانال های ریشه، آماده پُر کردن می شود .

 مراحل عصب کشی دندان(با تصاویر) 

3- کانال های ریشه با موادی به نام گوتا پرکا پُر می گردد. این مواد سازگار با نسوج انسانی است و موادی همراه دارد که باعث مشاهده ی آن توسط رادیوگرافی می شود. در ضمن توانایی شکل پذیری و فشرده شدن را دارد.

تا این مرحله به دو بار رادیو گرافی نیاز است تا بتوان طول کامل ریشه دندان را اندازه گرفت و از پُر شدن کامل ریشه مطمئن شد. پُر کردن کامل دندان اهمیت به سزایی دارد و عدم مهر و موم شدم کامل ریشه، باعث شکست درمان ریشه دندان خواهد شد.

بعد از پُر کردن ریشه، معمولا دندان به دو علت پانسمان موقت می شود: اول اینکه این درمان ها وقت گیر است و معمولا بیمار خسته می شود. ثانیا این کارها احتمال درد و ناراحتی های بعد از عصب کشی را به همراه دارد.

بنابراین معمولا پُر کردن کامل دندان را به جلسه ی بعد و اطمینان از قطع شدن درد احتمالی، موکول می کنیم.

 مراحل عصب کشی دندان(با تصاویر) 

4- ترمیم تاج دندان های عصب کشی شده باید با دقت صورت بگیرد، چون هم نسج دندانی زیادی تخریب شده و هم به علت عصب کشی دندان خشک و شکننده می شود.

معمولا دندان عصب کشی شده باید با پین داخل کانال همراه با یک ماده ی محکم مثل آمالگام پر شود و بعد حتما روکش گردد. هر چند روکش دندان هزینه بردار است، اما ارزش آن را دارد، زیرا از شکست احتمالی دیواره های دندان جلوگیری می کند.

بیماران متعددی را سراغ دارم که بعد از عصب کشی به آنها توصیه کردم دندان خود را روکش کنند، ولی به علت سهل انگاری، بعد از مدتی دندانشان تحت فشار، شکسته و در نهایت کشیده شده است.

معمولا ضایعات نوک ریشه و آبسه ی احتمالی با یک درمان خوب ریشه بهبودی پیدا می کند.

منبع : WWW.IRANDENTIST.INFO
موضوعات مرتبط: کلاس دوم ، علمی پزشکی

تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۸ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |


حتماً در طول زندگی در قفسه سینه خود گاهی احساس درد داشته اید و اکثراً خودبخود یا با مراجعه به پزشک بر طرف شده و علت مهمی نداشته است. جالب است بدانید شایعترین علت درد قفسه سینه ، عوامل غیر قلبی است.

از علل درد قفسه سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-     بیماریهای گوارشی : معده ( زخم معده و اثنی عشر ) – مری ، کیسه صفرا و ....

2-     بیماریهای جدار قفسه سینه ( اسکلتی – عضلانی )

3-     بیماریهای قلبی : آنژین صدری – انفارکتوس قلبی

4-     وضعیت هیجانی ، روانی

 

 

 


موضوعات مرتبط: کلاس دوم ، کلاس سوم ، علمی پزشکی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۶ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
 

مقدمه

در اواخر قرن نوزدهم با شناخت مواد غذایی پرمصرف و بعدها نیاز به مواد کم‌مصرف و فراهم نمودن شرایط تهویه مناسب در محلولهای غذایی بطور مصنوعی سیکل کامل تولید از مرحله سبز شدن تا مرحله باردهی و مرگ از نظر علمی در حوالی سالهای 1930 ـ 1920 امکان‌پذیر اعلام گردید. اصطلاح هیدروپونیک (Hydroponicum) اولین بار بوسیله Gericke پیشنهاد شد که او موفق گردیده بود در کالیفرنیا تولید نباتات را در معیار تجارتی بدون استفاده از خاک از رشد اولیه تا مرحله باردهی نشان دهد. این اصطلاح مجموعه‌ای است از یک لغت یونانی Hydro یعنی آب و کلمه لاتین Ponero یعنی جای دادن که بطور خلاصه مفهوم قرار گرفتن چیزی در آب از آن استنباط می‌گردد.

هنگامی که استفاده از روش آب کشت و تولید محصولات کشاورزی بدون استفاده از خاک مطرح می‌شود این سوال ظاهرا بسیار ساده پیش می‌آید که وقتی میلیونها هکتار زمین مزروعی وجود دارد که قسمتی هم بدون استفاده مانده، وقتی خاک به عنوان منبع مواد غذایی گیاهان و محیط طبیعی رشد آنها به بشر ارزانی شده چرا به جای استفاده از آن به دنبال روش تولید بدون استفاده از خاک برویم؟ پاسخ این سوال در مواردی که جامعه مصرف کننده مثلا سبزیجات تازه به دلایل صنعتی ، تجارتی ، نظامی و غیره در منطقه بدون خاک مزروعی مستقر شده و یا دسترسی با آب ارزان قیمت نداشته و مسائل حمل و غیره مطرح باشد نسبتا آسان است.تصویر

سیر تکاملی

از زمانی که Gericke در سال 1929 امکان کشت تعدادی از نباتات را بدون استفاده از خاک تا مرحله تکامل و باردهی آنان به ثبوت رساند تا امروز که در نقاط مختلف جهان تولید با روش آب‌کشت به صورت تجارتی معمول گردیده، فکر دانشمندان و متخصصین به تکامل این روش و رفع نواقص آن مشغول بوده است. دستگاه یا ظرفی که Gericke از آن استفاده کرد در حقیقت جعبه‌ای یود که به جای درب آن یک ورق توری قرار داشت. روی توری بستر بذور و زیر آن مقداری فضای خالی و بعد از فضای خالی محلول غذایی در کف محفظه واقع می‌شد.

نبات پس از سبز شدن در بستر بذر که از جنس سنگریزه یا ماده دیگری غیر از خاک بود ریشه خود را از سوراخهای توری عبور داده و ریشه پس از طی فضای خالی زیر توری خود را به محلول غذایی می‌رساند. با پاشیدن آب یا محلول غذایی روی بستر بذر ، رطوبت برای رشد بذر و جلوگیری از خشک شدن آن قسمت ریشه که داخل محلول غذایی قرار نداشت، تامین می‌گردد. به علاوه با تبخیر مختصری که از سطح محلول غذایی و یا در اثر محلول‌پاشی از بالای توری حاصل می‌شد درصد رطوبت فضای زیر توری تا سطح محلول غذایی را بالا نگه داشته و از خشک شدن ریشه‌های واقع در این قسمت جلوگیری می‌گردید. ضمنا این ریشه‌ها حداکثر دسترسی به هوا را داشتند.

با این روش Gericke تضاد مکانیسم آب و هوا را در محیط رشد ریشه به شکلی از بین برد اما این روش برای تولید تجارتی راه حل مناسبی ارائه نمی‌داد و چند نقص کلی و عمده داشت. یکی اینکه طبیعت این نباتات اقتضا نمی‌کرد که ریشه آنها در هوا آویزان باشد بلکه برعکس نیاز به اتکا داشتند. و دیگر مشکل اینکه در طوقه ریشه گیاهان حساس پوسیدگی ایجاد شد. ولی در هر حال با تلاش شبانه روزی دانشمتدان و محققان ، امروز مطالعه و تحقیق و کسب تجربه در این زمینه به حدی توسعه یافته و مورد توجه قرار گرفته است که آینده کار برد روش آب‌کشت را خیلی روشن جلوه می‌دهد. در حال حاضر تولید تجارتی محصولات با روش آبکشت در آمریکا ، ژاپن ، اروپا و هندوستان رو به افزایش بوده و در سایر نقاط دنیا در حال پیشرفت است. بدون تردید کشور ما نیز دور از این تکنولوژی قرار نخواهد گرفت.

انواع روشها

کشت مستقیم در محلول غیر متحرک

این روش شباهت زیادی به اولین روش تولید آبکشی دارد که در آن قسمتی از ریشه‌ها به منظور جذب اکسیژن در هوا قرار داشته و قسمتی در محلول غذایی جایی می‌گیرند. به دلایلی عمده امروزه در سیستمهای تجارتی از آن استفاده نمی‌شود.

کشت در مه

این روش شباهت زیادی به روش کشت در محلول دارد با تفاوت که غذا به صورت مه یا باران پودر شده به نباتات پاشیده می‌شود ولی به همان دلایل ذکر شده از قبیل اشکالاتی که نگه داشتن نباتات دارد و همان مشکلات بیولوژیکی روش بالا ، روش کشت در مه هنوز تجارتی نگردیده و در حال حاضر تحقیقاتی در این مورد در کشور ایتالیا جریان دارد.

کشت در ماده جامد با مدار باز از نظر محلول غذایی

در عمل مثل روش کشت در خاک است با این تفاوت که به جای خاک ماده بی‌اثری مثل شن یا سنگریزه مورد استفاده قرار گرفته و ریشه‌ها در این ماده رشد می‌کنند. از نظر وسایل و ساختمان و تاسیسات ، روی هم رفته خیلی ساده می‌باشد. مشهورترین نوع این روش ، کشت در ماسه یا شن با استفاده از محلول غذایی از سطح ماسه مصرف شده و پس از آنکه مقداری بوسیله ریشه‌ها جذب گردید، بقیه به صورت فاضلاب از سیستم خارج می‌شود. خروج فاضلاب از مدار محلول دهی باعث می‌شود که این روش از نظر صرفه جویی در مصرف آب در مواردی که هزینه تامین آب زیاد است مقرون به صرفه و قابل توصیه نباشد.

روش کشت در ماده جامد با مدار بسته از نظر محلول غذایی

در این سیستم کشت در حوضچه‌های متصل به مخزنهایی صورت می‌گیرد که بوسیله بتن یا استفاده از مواد دیگر ساخته شده است. محلول غذایی از مخزن مربوط بوسیله پمپ وارد حوضچه شده و سطح ارتفاع آن در حوضچه بالا آمده و مجددا بوسیله پمپ تخلیه گردیده و به مخزن مربوطه برمی‌گردد. این عمل بر حسب نیاز نبات به آب و غذا چند بار در روز تکرار می‌گردد.

مزیت عمده این روش در مقایسه با روش مدار باز امکان صرفه جویی در مصرف آب به مقدار زیاد بوده و با مقدار قابل ملاحظه‌ای نیز در مصرف مواد غذایی صرفه‌جویی می‌شود. بدیهی است از نظر کنترل کیفیت و کمیت محلول غذایی مراقبت و دقت بیشتری لازم خواهد بود. به علاوه هزینه تاسیسات اولیه به مراتب بیشتر می‌باشد . در این گلخانه‌ها مورد توجه باشد ، استفاده از سیستم تغذیه و آبیاری با مدار بسته توصیه و تاکید می‌گردد.تصویر

موارد استفاده

  • محدودیت اراضی
  • تولید برخی محصولات خاص
  • تولید محصول در غیر فصل طبیعی

مزایا

  • کنترل محیط از نظر عناصر غذایی
  • یکی از مزیت‌هایی که در ارتباط با تغذیه گیاه در کشت بدون خاک مطرح بوده کنترل محیط از نظر عناصر غذایی است. فرمول محلول غذایی تهیه شده قابل دسترسی است. به عبارت دیگر می‌توان هر ماده‌ای با هر نوع غلظتی تهیه و در محلول قرار داد. نسبت بین یون‌ها را به خوبی می‌توان حفظ کرد. مثلا می‌توان در محلولی نسبت یون آمونیوم به نیترژون را تنظیم کرد. ولی در محیط خاک این مسأله قابل کنترل نیست.

معایب

  • مشکل تهویه
  • عدم وجود خاصیت تامپونی
  • سرمایه‌گذاری زیاد اولیه
در سیستم‌های بدون کشت می‌توان از طریق تعویض محلول غذایی و تهویه مصنوعی تهویه را تأمین کرد. در خاک خاصیت بافری یا تامپونی برای عناصر غذایی وجود دارد ولی در محلول‌های غذایی این مشکل وجود ندارد. مسأله دیگر در کشت بدون خاک سرمایه‌گذاری اولیه برای گیاه می‌باشد. معمولا هیدروپون‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری دارند که ممکن است برای هر نوع محصولی این مساله اقتصادی نباشد.

مواد غذایی مورد نیاز در کشت هیدروپونیک

خاک دارای خاصیت تامپونی و بافری است. بدین مفهوم که اگر عنصری توسط گیاه جذب شد و غلظتش در محلول خاک کاهش پیدا کرد خاک این توانایی را دارد که از فاز جامد یا فاز تبادلی آن عنصر را آزاد و وارد محلول خاک کند و غلظت را به همان سطح اولیه خودش برگرداند. خاصیت تامپونی یا همان حفظ غلظت و آزاد کردن عناصر از فاز جامد یا تبادلی است. ولی در محلول‌های غذایی یا کشت هیدروپونیک تجدید غلظت وجود ندارد. در بعضی از سیستم‌ها ، محلول غذایی حالت چرخشی داشته و در یک محدوده (یا مخزنی) کمبود غلظت خود را جبران کرده و دوباره وارد سیستم خواهد شد که این خود یکی از مزیت‌های خاک در رابطه با کشت بدون خاک است.

در سیستم‌های بدون خاک در تغذیه گیاه از محلول‌های غذایی استفاده می‌کنند لذا برای تهیه محلول‌های غذایی از نمک‌های عناصری مانند نیترات پتاسیم و سولفات پتاسیم استفاده می‌کنند. معمولا برای تهیه این محلول‌ها ، فرمول‌های غذایی متعددی پیشنهاد شده است. برای هر گیاه خاص با توجه به نیاز غذایی آن گیاه ، فرمول غذایی خاصی تنظیم می‌شود. یعنی غلظت لازم در محلول غذایی کنترل می‌شود. بطوری که تمامی عناصر غذایی مورد نیاز در آن به مقدار کافی وجود داشته باشند

موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۹/۱۰/۱۰ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
پوکی استخوان (Osteoprosis)یک بیماری شایع متابولیک استخوان بوده و در آن کاهش عمومی و شدید در توده استخوانی (پوک شدن استخوان) بوجود می‌آید. که در آن عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نمی‌کند، ولی از نظر کمیت کاهش می‌یابد. در این بیماری به فعالیت استئوکلاسته افزوده می‌شود. استئوپورزپیری ، پدیده فیزیولوژیکی نزد افراد مسن محسوب می‌شود. این بیماری وقتی بروز می‌کند که کاهش توده استخوان بیش از حد سریع باشد. در ضمن خانمها بسیار بیشتر از آقایان دچار پوکی استخوان می‌شوند. و همینطور با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‌شود.
● علل ابتلا به پوکی استخوان
آسیب شناسی دقیق استئوپورز ناشناخته است. عوامل مستعد کننده عبارتند از:
کاهش و از بین بردن فعالیت عضو به علت حرکت طولانی مدت.
رژیمهای غذایی با کمبود مواد پروتئین ، دریافت ناکافی کلسیم ، کمبود ویتامین D و مصرف زیاد کافئین.
▪ شروع یائسگی:
استروژن هورمون زنانه‌ای که از کاهش توده استخوان جلوگیری می‌کند. تولید استروژن در تخمدانها بعد از یائسگی متوقف می‌شود، ‌در نتیجه از دست رفتن توده استخوان تسریع می‌شود. زنانی که یائسگی زودرس دارند (قبل از ۴۵ سالگی)، مانند بانوانی که تخمدانهای آنها با جراحی از بدن خارج شده است، بیشتر در معرض ابتلاء به پوکی استخوان هستند.
▪ سابقه خانوادگی:
وراثت بر میزان استخوانهای شما و سرعت از دست رفتن آنها تاثیر دارند.
▪ استخوانهای کوچک:
بانوانی که دارای استخوانهایی کوچک بوده یا کوتاه قد و یا لاغر هستند به خاطر وجود توده استخوانی کمتر، ‌به بروز پوکی استخوان مستعد‌ترند.
▪ پیشنیه قومی:
بانوان اروپای شمالی یا آسیایی تبار بیشتر در معرض ابتلاء به پوکی استخوان هستند.
▪ بعضی بیماریها:
بیماریهایی نظیر تیروئید، کلیه و برخی سرطانها ممکن است به پوکی استخوان منتهی شوند. تجویز بعضی داروها به مدت طولانی مثل کورتیکواستروئیدها و هپارین.
● علایم بالینی
توده استخوانی هر فرد معمولا در ۳۰ تا ۳۵ سالگی به بیشترین میزان خود می‌رسد. پس از این سن ، کاهش توده استخوان به صورت یک روند طبیعی پیری آغاز می‌شود. ۵۰ درصد افراد بیش از ۶۵ درصد سال سفید پوست استئوپروز داشته و فقط در ۲۰ درصد از این افراد علایم بالینی وجود دارد. ۳۰ درصد افرادی که به سن ۷۵ سالگی رسیده‌اند، دچار شکستگی ناشی از استئوپروز می‌شوند. شایعترین علل این شکستگیها عبارتند از: جسم مهره‌ها ، لگن ، گردن ، استخوان ران ، انتهای فوقانی بازو و انتهای تحتانی ساعد ، علاوه بر شکستگیهای این بیماران از درد کمر ، پشت و قوز‌دار شدن پشت شکایت دارند. ولی برخلاف استئومالاسی ، مبتلایان از ضعف عمومی و ضعف عضلانی شکایتی ندارند.
در بعضی از موارد استئوپروز و استئومالاسی تواما وجود دارد. دفورمیتی قفسه سینه به صورت کوتاهی قامت ، مشکل دولاشدن (خم شدن به سمت جلو) ، کیفوز مشخص ستون مهره‌ای سینه‌ای که ممکن است در پشت ایجاد شود. بدشکلی ستون مهره‌ای و فضای دنده‌ای ممکن است باعث نارسایی تنفسی شود.به علت ناتوانی در بهبودی از آسیب‌های وارده ممکن است دچار پوکی استخوان شوید، بدون آنکه از بیماری خود اطلاع داشته باشید به همین دلیل است که پوکی استخوان بیماری بی‌سر و صدا نامیده می‌شود.
● پوکی استخوان
در مراحل اولیه بروز پوکی استخوان،‌ علایم به ندرت ظاهر می‌شود، که این امر تشخیص بیماری را دشوار می‌کند. پوکی استخوان در مراحل بعدی موجب بروز مشکلات ذیل می‌شود. شکستگی مفاصل‌ ران ، کمر و ستون مهره‌ها که غالبا این اولین علامت است. کمردرد شدیدی در یک نقطه خاص که نشانه یک شکستگی می‌باشد. قوز کردن پشت که موجب انحنای پشت یا قوز درآوردن می‌شود. کوتاه شدن قد در اثر پوکی استخوان در طی سالهای متمادی ایجاد می‌شود.
● عوامل خطری قابل کنترل
▪ وزن:
وزن کم بانوان بسیار لاغر که عادت ماهانه آنها را مختل کند، این خانمها در معرض خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرند، (زنانی که دارای اضافه وزن هستند معمولا در معرض خطر نیستند ولی احتمال ابتلاء به ناراحتیهای دیگر در آنها زیادتر است).
▪ ورزش نکردن:
نداشتن فعالیت، کاهش توده استخوان را تسریع می‌کند. ورزش مناسب به افزایش مقدار استخوان و سلامتی بیشتر شما کمک می‌کند. مصرف مشروب و یا نوشابه‌های کافئین‌دار این مواد در استفاده بدن شما از کلیسم اختلال ایجاد می‌کنند. همچنین افرادی که مشروب مصرف می‌کنند غالبا برنامه غذایی نامناسبی داشته و کم ورزش می‌کنند.
کمبود کلسیم در برنامه غذایی: کلسیم استخوانها را قدرتمند می‌کند. اگر به قدر کافی کلسیم مصرف نمی‌کنید بدن شما سلولهای استخوانی را تخریب می‌کند تا کلسیم مورد نیاز خود را به دست آورد.
▪ سیگار کشیدن:
زنانی که سیگار می‌کشند بیشتر از خانمهایی که سیگار نمی‌کشند دچار پوکی استخوان (و سایر بیماریها) می‌شوند.
بعضی داروهای تجویزی نظیر کورتیکواستروئیدهای خوراکی که معمولا برای درمان آسم و آرتروز مصرف می‌شود.
برنامه غذایی پروتئین - کمبود ویتامین D (ویتامین D به بدن شما کمک می‌کند تا از کلسیم برای ساختن استخوانهای محکم استفاده کنید).
● ارزیابی تشخیصی
▪ علایم رادیولوژی
کاهش تراکم استخوان ، همچنین کاهش تعداد و صفحات تیغه‌های استخوان که بخصوص در جسم مهره‌ها ، گردن و استخوان ران مشهود است. فضای بین مهره‌ای افزایش یافته و سطح بالایی و پایینی جسم مهره گرد می‌شود. شکستگی مرضی در مهره‌ها باعث مقعرالطرفین شدن شکل آنها می‌گردد.
▪ علایم آزمایشگاهی
کلسیم ، فسفر و آلکالین فسفاتاز سرم طبیعی است. بیوپسی استخوان به تشخیص کمک می‌کند.
▪ آزمایشهای سنجش تراکم استخوان
این آزمایشها برای تشخیص و پیگیری درمان پوکی استخوان ،‌ دقیقتر از عکسبرداری با اشعه هستند. پرتوهای ایکسمعمولا برای تشخیص پوکی استخوان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این پرتوها که به دلایل دیگری استفاه می‌شود ممکن است پوکی استخوان را نیز در حالتی که حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد توده استخوان از بین رفته باشد نشان دهد. بله ولی این امر دشوار است در بیشتر موارد پوکی استخوان تشخیص داده نمی‌شود تا این که فرد دچار شکستگی استخوان شود.
● شیوه درمان
در صورت مشخص بودن علت استئوپروز باید آن را درمان کرد. هدف از درمان ، جلوگیری از پیشرفت بیماری و کمک به بهبود آن می‌باشد. تغییر در رژیم غذایی ، مواد پروتئینی ، کلسیم مکمل ، املاح و ویتامین‌ها و مخصوصا ویتامین D باید، مقدار کافی از راه غذایی و دارویی به این بیماران داده شود. کلسی تونین ، از دست دادن استخوان را مهار می‌کند. تجویز استروژن یا استروژن همراه با پروژسترون و اندروژن و املاح فلوئور در درمان این بیماران موثر است. اگر چه از علایم هشدار دهنده مهم در شما بروز نکرده باشد، ممکن است مبتلا به پوکی استخوان شده باشید. گرچه پوکی استخوان را نمی‌توان بطور قطعی درمان کرد، ولی درمان نسبی آن امکانپذیرست.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۲ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
آستیگماتیسم (astigmatism) یك نقص خفیف و به راحتی قابل درمان انحنای چشم شماست که باعث تاری دید می‌شود.
آستیگماتیسم هنگامی به وجود می آید كه لایه خارجی و شفاف جلوی چشم یعنی قرنیه و یا عدسی چشم كه درون چشم قرار دارد، انحنایش در یك جهت كمی متفاوت از انحنایش در جهت دیگر است.
به این ترتیب سطح قرنیه یا عدسی در بعضی نواحی مسطح‌تر یا منحنی‌تر از نواحی دیگر است.
هنگامی كه قرنیه دارای اعوجاج باشد، شما مبتلا به "آستیگماتیسم قرنیه‌ای" هستید. هنگامی كه عدسی دارای اعوجاج باشد" آستیگماتیسم عدسی" دارید.
هر دو نوع آستیگماتیسم، تاری دید ایجاد می‌كند، اما اغلب موارد آستیگماتیسم ناشی از نایكنواختی انحنای قرنیه است.


فرد مبتلا به آستیگماتیسم هم در فاصله نزدیك و هم در فاصله دور تاری دید دارد.
آستیگماتیسم معمولاً از هنگام تولد وجود دارد و ممكن است با دوربینی یا نزدیك بینی تركیب شود. معمولاً این عارضه ثابت می‌ماند و در طول زمان بهتر یا بدتر نمی شود.
بسیاری از افرادی كه دارای مقدار اندكی آستیگماتیسم هستند که مقدار آن قدر زیاد نیست كه نیاز به عمل تصحیحی داشته باشد.
● علائم و نشانه‌ها
علائم و نشانه های آستیگماتیسم شامل موارد زیر است:
▪ اعوجاج در بخش هایی از میدان بینایی.
▪ تاری خطوط عمودی، افقی یا مایل.
● علل
▪ در چشم شما دو بخش وجود دارد كه مسئول متمركز كردن تصاویر هستند: قرنیه و عدسی.
▪ در چشم طبیعی این عناصر كانونی كننده انحنایی یكدست مانند سطح یك توپ لاستیكی دارند.
▪ قرنیه و عدسی با داشتن چنین سطح منحنی همه شعاع های نور وارد شده به چشم را به یك میزان خم می‌كنند (می‌شكنند) و یك تصویر متمركز واضح بر روی پرده حساس پشت چشم یعنی شبكیه ایجاد می‌كنند.
اما اگر انحنای قرنیه یا عدسی یكدست نباشد، شعاع های نور به طور یكسان نمی‌شكنند، در این حالت شما دچار خطای انكسار نور هستید.
آستیگماتیسم یكی از اشكال مختلف خطاهای انكسار نور در چشم است. در آستیگماتیسم، قرنیه یا عدسی در یك جهت انحنای بیشتری از جهت دیگر دارد.
آستیگماتیسم تصحیح نشده باعث تاری دید می شود. در این حالت تاری دید در یك جهت _ افقی، عمودی یا مایل _ بیش از جهت دیگر وجود دارد.
آستیگماتیسم ممكن است در تركیب با سایر خطاهای انكساری مثل نزدیك بینی یا دوربینی رخ دهد:
▪ در نزدیك بینی (میوپی) انحنای قرنیه بیشتر از حد عادی است یا كره چشم درازای بیش از حد طبیعی دارد. در نتیجه شعاع های نور به جای آنكه دقیقاً روی شبكیه متمركز شوند، در جلوی شبكیه به هم می رسند و اشیای دور تصویری مبهم خواهند داشت.
▪ در دوربینی (هیپروپی) انحنای قرنیه كمتر از حد عادی است یا كره چشم طول كمتر از حد طبیعی دارد، در نتیجه حالت عكس نزدیك بینی رخ می‌دهد. نور در پشت چشم متمركز می‌شود و تصویر اشیای نزدیك تار می‌شود اما دید دور عادی باقی می‌ماند.
▪ در اغلب موارد آستیگماتیسم از هنگام تولد وجود دارد. ممكن است آستیگماتیسم در نتیجه وارد شدن آسیب به چشم بیمار یا جراحی رخ دهد.
▪ آستیگماتیسم با مطالعه در نور كم یا تماشای تلویزیون از فاصله نزدیك بهتر یا بدتر نمی‌شود.
● چه هنگامی باید به چشم پزشك مراجعه كرد
اگر درجه آستیگماتیسم چشم شما آن قدر باشد كه در كاری كه می خواهید انجام دهید اختلال ایجاد كند یا اگر كیفیت بینایی تان مانع رضایت شما از نحوه فعالیت هایتان است، به چشم پزشك مراجعه كنید.

چشم پزشك درجه آستیگماتیسم شما را تعیین می كند و در مورد اینكه چه روشی را برای تصحیح بینایی تان انتخاب كنید به شما مشاوره خواهد داد.
تغییر درجه آستیگماتیسم چشم در طول زندگی اگر اصولاً رخ دهد، بسیار تدریجی و كند است.
انجام معاینات منظم چشم، راه مناسبی برای شناسایی تغییرات حدت بینایی است تا در صورت لزوم عینك یا لنز تماسی برای شما تجویز شود یا شماره آنها تصحیح شود.یك فرد بزرگسال سالم باید تا ۵۰ سالگی هر سه تا پنج سال یك بار معاینه چشم انجام دهد.
پس از ۵۰ سالگی فواصل معاینات كمتر کنید. اگر دچار مشكلات انكساری مانند آستیگماتیسم هستید، هر دو سال یك بار به هر تعدادی كه چشم پزشكتان توصیه می كند، به او مراجعه كنید.
● تشخیص بیماری
چشم پزشك شما ممكن است از ابزارهایی كه در زیر می آید برای معاینه چشم شما استفاده كند:
▪ قرنیه‌سنج (Keratometer) : چشم پزشك در قرنیه سنجی با استفاده از دستگاهی به نام قرنیه سنج یا كراتومتر میزان و جهت گیری آستیگماتیسم قرنیه‌ای را با اندازه گیری میزان نور منعكس شده از سطح قرنیه مشخص می‌كند.
▪ كراتوسكوپ و ویدئوكراتوسكوپ: این ابزارها برای تشخیص و تعیین مقدار انحنای سطح قرنیه در صورت وجود آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می گیرند.
كراتوسكوپ حلقه‌های نورانی را روی قرنیه می افكند. سپس انعكاس این حلقه های نورانی روی قرنیه از طریق كراتوسكوپ مورد مشاهده قرار می‌گیرد و برحسب شكل و فواصل این حلقه‌ها می توان میزان آستیگماتیسم قرنیه را محاسبه كرد.
با اتصال كراتوسكوپ به یك دوربین ویدئویی، ویدئوكراتوسكوپ ساخته شده است، كه با آن می توان تصویر قرنیه را روی یك صفحه تلویزیونی دید.
ویدئوكراتوسكوپ رایج ترین وسیله مورد استفاده برای تعیین مقدار انحنای سطح قرنیه در آزمونی است كه مكان‌نگاری (توپوگرافی) قرنیه نامیده می شود.
● درمان
هدف درمان آستیگماتیسم تصحیح انحنای نایكنواخت قرنیه است كه باعث تاری دید می‌شود. درمان شامل تجویز عدسی های تصحیح كننده به صورت عینك یا لنز تماسی یا انجام جراحی تصحیحی می شود:
▪ اصلاح دید با تجویز عدسی تصحیح كننده: استفاده از عدسی های تصحیح كننده اثر ناشی از انحنای نایكنواخت قرنیه را برطرف می كند. عدسی تصحیح كننده ممكن است به صورت لنز تماسی یا عینك باشد.
▪ لنزهای تماسی: لنزهای تماسی هر دو آستیگماتیسم های قرنیه و عدسی چشم را تصحیح می كنند.
▪ انواع مختلفی از لنزهای تماسی در دسترس است: لنزهای سخت، لنزهای نرم، لنزهای یك بارمصرف، لنزهای با كاربرد طولانی مدت، لنزهای دوكانونی، لنزهای سخت نفوذپذیر نسبت به اكسیژن و.... با چشم پزشكتان در مورد اینكه كدامیك از این انواع مختلف لنز برای شما مناسب تر است، مشاوره كنید.
یك شیوه دیگر استفاده از لنز تماسی برای تصحیح آستیگماتیسم "روش ارتوكراتولوژی" یا Ortho-K است. در این روش شما چندین ساعت در روز لنز تماسی سخت به چشم می گذارید تا انحنای قرنیه تان تصحیح شود.
در روزهای بعد تعداد ساعات استفاده از لنز تماسی كاهش می یابد و در حدی كه شكل جدید قرنیه حفظ شود. البته اگر مدتی استفاده از این روش را قطع كنید، قرنیه چشم دوباره به شكل اولش بازمی‌گردد.
▪ عینك: در مواردی كه به دلایل مختلف استفاده از لنز تماسی از جمله ترجیح بیمار امكان‌پذیر نیست، انواع مختلف عینك می‌تواند جانشین مناسبی برای لنز تماسی باشد.
▪ جراحی برای تصحیح عیوب انكساری: در روش جراحی با شكل دهی مجدد به سطح قرنیه، آستیگماتیسم تصحیح می‌شود.
 

موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۲ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
کودکی پرماجرا
فردریک گولاندهاپکینز در ۲۰ ژوئن ۱۸۶۱ در ایست‌پورن انگلیس در خانواده‌ای متوسط دیده به جهان گشود، پدرش برادرزاده «جرارد مانلی هاپکینز» یکی از شعرای معروف انگلیس بود. فردریک هیچ وقت طعم محبت پدر را نچشید زیرا وقتی که نوزاد بود، پدرش را از دست داد.مادرش نیز فقط به فکر خودش بود و تنها تا ده سالگی مسئولیت نگهداری فردریک را به عهده گرفت، سپس او را به یک مدرسه شبانه‌روزی سپرد. فردریک همیشه با میکروسکوپی که از پدرش به یادگار مانده بود به تماشای اجسام ریز می‌پرداخت. او به ادبیات نیز علاقه‌مند بود و گاهی اشعار کوتاهی هم می‌سرود.
● ورود به عرصه علم
در سال ۱۸۷۱ مادرش او را ترک کرد و به آنفیلد در لیورپول رفت و فردریک به مدرسه‌ای در لندن انتقال یافت. او علیرغم این‌که از مهر خانواده محروم شده بود اما در مدرسه بهترین نمرات را کسب می‌‌کرد، وقتی دوران دبیرستانش به پایان رسید، تصمیم گرفت وارد دنیای علم شیمی شود. ۱۷ ساله بود که دیپلم گرفت و با نوشتن یک مقاله در زمینه زندگی حشرات برنده جایزه انجمن ملوم لندن شد.او برای گذران زندگی در بانک سلطنتی لندن به استخدام درآمد تا بتواند از عهده هزینه تحصیل خود برآید. از این رو فردریک وارد دانشگاه لندن شد و به تحصیل در رشته شیمی پرداخت و به تجزیه و تحلیل سموم در بدن پرداخت.۲۲ ساله بود که فارغ‌التحصیل شده، سپس وارد دانشگاه پزشکی شد، او در آزمایشگاه به تحقیق در زمینه علم شیمی پرداخت. در سن ۲۸ سالگی مدال طلا در رشته شیمی از دانشگاه پزشکی لندن را دریافت کرد و مدرک کارشناسی‌اش را در زمینه سم‌شناسی و فیزیولوژی به دست آورد.همان زمان در دانشگاه با «جسی آ استیوز» دانشجوی رشته پزشکی آشنا شد و در سن ۳۶ سالگی با او ازدواج کرد. ثمره این ازدواج دو فرزند دختر بود. بعدها جاکیتا دختر بزرگش با نویسنده معروف انگلیسی «جی بی‌ پریستلی» ازدواج کرد.در سال ۱۸۹۸ با ارائه یک سخنرانی در دانشگاه کمبریج مورد توجه همه اساتید علم شیمی قرار گرفت و عضو انجمن هیئت مدیره این دانشگاه شد و به کرسی استادی دست یافت. فردریک علیرغم موفقیت‌های چشمگیرش در عرصه علم و دانش همیشه از لحاظ محبت والدین احساس خلاء می‌کرد.یک بار تصمیم گرفت به همراه همسر و دو فرزندش به دیدار مادرش برود. مادر او ازدواج کرده بود و فردریک را به طور کلی از یاد برده بود، برخورد مادر با او و خانواده‌اش بسیار سرد بود، تا جایی که فردریک از این‌که به دیدار مادرش رفته، احساس پشیمانی می‌کرد.
● کشف ویتامین‌ها
فردریک در آزمایشگاه، مخلوطی از انواع هیدرات‌های کربن، چربی‌ها، پروتئین‌ها و نمک‌ها را که برای بدن لازم است به یک گروه موش خوراند. چند هفته بعد مشاهده کرد که موش‌ها همگی مرده‌اند ولی گروه دیگر موش‌ها که در همان مدت همان مخلوط غذایی را همراه با مقدار کمی شیر خورده بودند، زنده ماندند. او نتیجه گرفت که شیر موادی دارد که برای زنده ماندن و رشد موش‌ها لازم است اما امروزه می‌دانیم این مواد ضروری، ویتامین‌ها هستند.در آن دوران دوست بسیار صمیمی فردریک «دکتر کریستین ایجکمان» بود که در زمینه بیماری‌ها تحقیق می‌کرد، او ثابت کرده بود که بیماری «بری بری» در نتیجه کمبود تغذیه ایجاد می‌شود. این امر راه را برای کشف ویتامین‌ها و مواد ویتامین‌دار مسئول بیماری بری‌بری یعنی «تیامین» هموار کرد. به این ترتیب ایجکمان به یاری فردریک برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۱۹۲۹ شد. لذا علم جدید تغذیه به سرعت گسترش یافت و اولین تحقیقات و نظریه‌ها در مورد ویتامین‌ها در همان سال‌ها به وسیله فردریک انجام شد و او به خاطر همین تحقیق، جایزه انجمن سلطنتی لندن را دریافت و به لقب «سر فردریک هاپکینز» نائل آمد.فردریک، فردی بسیار پرکار بود و به هیچ وجه از کار کردن و تحقیق در آزمایشگاه و مطالعه خسته نمی‌شد. او در طول شبانه‌روز فقط ۳ ساعت می‌خوابید و بقیه اوقات خود را صرف کسب علم و ارائه مقالات پزشکی و شیمی می‌کرد. فردریک بسیار خانواده‌دوست بود و همیشه می‌خواست فرزندانش در کنار او باشند.فردریک هاپکینز در ۱۶ می‌ ۱۹۴۷ در حالی که مشغول تحقیقات در آزمایشگاه دانشکاه کمبریج بود به دلیل سکته قلبی در سن ۸۶ سالگی چشم از جهان فرو بست، بعدها مجسمه یادبود وی را در کمبریج بنا کردند تا نسلهای آینده این دانشمند برجسته را که گام بزرگی در علوم تغذیه گذاشت به فراموشی نسپارند


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۲ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

ساخت واکسن سرطان (Cancer Vaccine)

پژوهشگران انستیتو تحقیقاتی کارولینسکا (Karolinska) کشور سوئد اعلام کردند ملکولی که به ساخت واکسن سرطان کمک می کند را شناسایی کرده اند. این پژوهش که بر روی حیوانات انجام شده است نشان می دهد که از طریق این مولکول می توان رشد تومورهای سرطانی را متوقف و یا از گسترش آن جلوگیری کرد. نتیجه این تحقیق در مجله Nature Medicine چاپ شده و حاکی از آنست که در این پژوهش، مرکز پزشکی دانشگاه لایدن (Leiden University Medical Centre) کشور هلند نیز شرکت داشته است. براساس این گزارش، در این تحقیق سلول ایمنی شناسی (immunological cell) و تی سل (T cell) که سلولهای دیگر را با آسیب رسانی شناسایی می کند، بکار گرفته شده اند. این آسیب رسانی که در مولکولهای کلاس یک (MHC) پیدا شده، به سلهای تومور اجازه می دهد تا از سیستم دفاعی خون بگریزند. پژوهشگران این دو موسسه، مولکولی را شناسایی کردند که تی سل آنرا تشخیص می دهند. با استفاده از این مولکول می توان از رشد تومور و گسترش آن جلوگیری کرد. خانم الیزابت ولپرت (Elisabeth Wolpert) یکی از محققان این طرح در این رابطه می گوید: "ما فقط این تحقیقات را برروی موشها انجام داده ایم. هنوز خیلی زود است تا بگوییم که به واکسن ضد سرطان دستیافتیم چون آزمایشات باید برروی بدن انسان نیز انجام شوند." توسعه و گسترش سلولهای سرطانی در بدن، بزرگترین سبب مرگهای بیماران سرطانی است. تا به حال دانشمندان تحقیقات زیادی را برای ساخت این واکسن انجام داده که به نتیجه مطلوب نرسیده اند. اما این تحقیق یکی از موفق ترین آنها بشمار می رود. قبلا واکسنی ارایه شد که تقریبا اکثر تومورهای دهانه رحم زنان را مهار می کرد، اما برای تومورهای دیگر راه حلی قطعی ارایه نشده است.

دانشمندان پیش بینی می کنند که بیماری سرطان حداکثر تا سال 2025 میلادی مهار شدنی خواهد بود.


موضوعات مرتبط: علمی پزشکی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۱/۱۲/۱۶ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |

تولید بیوپلیمر کیتوزان از پوست میگو

در این تحقیق ابتدا یك پایلوت نیمه مداوم جهت تولید بیوپلیمر كیتوزان از پوست میگو، طراحی و ساخته شد. به منظور ارزیابی فنی كاربرد بیوپلیمر كیتوزان تولید شده به عنوان كمك منعقد كننده، ابتدا در مقیاس آزمایشگاهی با استفاده از دستگاه جارتست عملكرد كیتوزان تولیدی با كیتوزان تجاری و پلیالكترولیت مصنوعی مقایسه شد. پس ازاطمینان از مشابه بودن عملكرد این كیتوزان با كیتوزان تجاری و پلیالكترولیت مصنوعی، عملكرد كیتوزان تولیدی دركلاریفایر نیروگاه قم مورد ارزیابی قرار گرفت كه در این مورد نیز عملكرد مناسبی از خود نشان داد. محاسبات و بررسیهای انجام شده نشان میدهد كه استفاده از كیتوزان تولید داخل به عنوان كمك منعقدكننده، بسیار مقرون به صرفه است. همچنین تحقیقات انجام شده حاكی است كه استفاده از بیوپلیمر كیتوزان به عنوان كمك منعقد كننده نه تنها مشكل زیست محیطی نداشته بلكه از ایجاد بسیاری مشكلات زیست محیطی جلوگیری میكند.


موضوعات مرتبط: ماهی شناسی ، علمی پزشکی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۱/۱۲/۱۶ | | نویسنده : غلام علی جوهر قلی زاده |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.